SPIRÁLOVÉ DOPRAVNÍKY

Spirálové dopravníky se používají k dopravě suchých sypkých materiálů. Umožňují snadné a účinné vyprazdňování a plnění různých zásobníků, mixérů, kontejnerů a násypek balících strojů. Další využití je v mezioperační dopravě. Konstrukce dopravníku umožňuje přepravovat materiál horizontálně, vertikálně nebo v libovolném sklonu i na dlouhé vzdálenosti. Předností spirálového dopravníku je prachotěsná doprava i velmi jemných materiálů, malé požadavky na prostora nízké náklady na provoz.

Vyrábíme dva základní druhy:

  • spirála v plastové trubce, s možností změny tvaru a oblouků dle dané situace, a změny násypného a výsypného místa dle provozu.
  • spirála v ocelové trubce, pro stabilní řešení i s možností oblouku na trubce.

Dopravníky se vyrábí z materiálu tř.11 s nátěrem nebo v nerezovém provedení.

Dopravu materiálu zajišťuje otáčející se bezosá spirála v trubce s tažným dopravním účinkem. Spirála je z kvalitního pružinového materiálu, umožňující dopravu i v obloucích. Spirála je poháněna převodovkou s el. motorem nebo jen el. motorem, který je umístěn na konci dopravníku u výsypu. Při malé délce dopravníku, může být pohon u násypky (tlačné provedení). Násypky a výsypy jsou vyráběny dle požadavků zákazníka. Konstrukce umožňuje použití více násypných a výsypných míst na jednom dopravníku. Jeden dopravník může zásobovat materiálem více míst.
Dopravník, vybavený el. rozvaděčem a čidly pro hlídání hladiny v násypce, pracuje v automatickém cyklu doplňování nebo vyprazdňování násypky. El. rozvaděč lze doplnit frekvenčním měničem s plynulou regulací dopravního výkonu.
Pro materiály tvořící klenbu, je možno dodat násypku s rotačním mícháním nebo s vibračním zařízením.

TYP DOPRAVNÍKU SD-50 SD-75 SD-90
vnější průměr trubky [mm] 50-63 70-75 90-102
dopravní výkon [dm 3/min] 16 30 50
max. délka dopravníku [m] 14 12 10
příkon pohonu [kW] 0,25-0,75 0,37-1,1 0,55-1,5
min. poloměr ohybu [m] 1,8 2,2 2,5
zrnitost materiálu min-max [mm] 0,01-6 0,01-10 0,01-15

Uvedené dopravní výkony jsou orientační, protože závisí na druhu dopravovaného materiálu, sklonu dopravníku a otáčkách spirály.
Příkon pohonu určuje délka dopravníku, druh materiálu a počet a poloměr oblouků.

Dlouholeté zkušenosti v konstrukci spirálových dopravníků nám umožňují řešit Vaše požadavky na dopravu zadaného materiálu.
Při řešení konkrétního případu rádi poskytneme veškeré informace pro výběr optimálního řešení. Jednoduchost a spolehlivost konstrukce přináší nízké náklady na údržbu a dlouhou životnost.

Realizované zakázky

Ukázky řešení dopravy